Pilový kotouč na ocel s destičkami ze slinutých karbidů

Příprava a dělení materiálu patří ve strojírenské výrobě k základním pracovním úkonům, slouží k tomu přímé i kotoučové pily na kov. Tímto způsobem se zpracovávají ocelové profily, tyče, trubky, pásovina, plechy, litina, profily ze slitiny hliníku i potahované materiály s PVC. Kotouče se běžně využívají v automobilovém a leteckém průmyslu a v dalších odvětvích výroby, jako je stavebnictví (okna, dveře, zárubně), výroba domácích spotřebičů, elektroniky, nábytku, hraček, zabezpečovacích prvků atd.

kotouč se slinutými karbidy

Některé břity kotoučů jsou zhotoveny z nástrojové oceli a jiné s osazenými speciálními karbidovými břity. Karbidy umožňují obrábění i velmi tvrdých a houževnatých tříd oceli.

Bez slinutých karbidů by to nešlo

Pilové kotouče na ocel a další kovy jsou zpravidla osazovány destičkami nebo celými zuby ze slinutých karbidů. Pokud vám připomínají vrtáky do zdiva, tak jste na správné adrese, jde v podstatě o shodný materiál. Slinutý karbid je nesmírně tvrdý a houževnatý materiál, jeden z nejtvrdších a nejodolnějších ve strojírenské výrobě i ve stavebnictví. Základní podíl ve slinutém karbidu tvoří karbid wolframu (v průměru tři čtvrtiny z celkového podílu složení) a dále některé karbidy např. titanu, niobu či tantalu a na závěr kobaltové pojivo.

kotoučová pila

Slinutý karbid si bez problémů poradí s nelegovanou konstrukční i legovanou ocelí, proto se běžně využívá pro výrobu pilových kotoučů na ocel včetně řezání speciálních materiálů, jako je nerez, ložisková ocel, kyselinovzdorné, žáropevné a žáruvzdorné oceli. Může se využít v kotoučových pilách se středními i vyššími otáčkami.

Karbidové břity umožňují úsporu materiálu, větší produktivitu práce a pracovní výkon, vyšší kvalitu obráběného povrchu a zároveň vyšší rozpětí životnosti nástroje.

Některé kotouče jsou zhotoveny se sadou zubů, které ukrajují menší třísku (jedny pouze předřezávají a druhé dořezávají), tím se prodlužuje i jejich životnost.