Koktejl, má to cenu?

Určitě všichni známe někoho, kdo začal žít zdravě a cvičit, posilovat a vůbec nějak se mučit v posilovně. A to se ví, že ke každému zdravému životnímu stylu patří i náležitá strava. Někdo zkouší proměnit svůj jídelníček v samotný epiteton zdraví na talíři, někdo pouze vymění hranolky za zeleninu, ba někdo se dostane i tak daleko, že sáhne po různých doplňcích stravy a všemožných jiných vychytávkách, které vám vypaří tuk doslova za pár týdnů, ani nevíte.

jahodový koktejl
 
Mezi takové doplňky patří i nejrůznější koktejly a doplňky stravy, jako jsou již v nadpise zmíněné koktejly.
Je však skutečně o co stát? Není to všechno pouze jedna velká šaráda na zákazníka, který si je kupuje s nadějí ubývajících kil, zatímco se bude potit v posilovně či fitness centru? Není to všechno jeden velký placebo efekt?
 
Mám si je vůbec kupovat?
Pokud jste se rozhodli zhubnout, přibrat svalovou hmotu či prostě jen žít zdravěji a máte pár drobných navíc, není nic jednoduššího než si koupit mléko, zmražené ovoce, nějaký ten banán a třeba i něco ostřejšího, jako je zelenina a všechno to smíchat v jednom mixéru, za předpokladu, že tedy nějaký ten mixér doma máte.
 
Pokud jste natolik líní, že se vám nechce létat po obchodě a shánět každý týden různé přísady do svých koktejlů, kterými budete oslňovat své přátele na sociálních sítích, určitě si můžete vybrat nějaký z mnoha dostupných „předpřipravených“ koktejlů, kterými se internet a e-shopy jenom hemží.
 
Je pravda to, co tvrdí na obalu?
Lékaři a nutriční poradci se doteď nemohou rozhodnout, zdali si kupované koktejly, nebo spíše jejich směsice, kupovat či ne. Někteří tvrdí, že to je jeden velký podvod na zákazníka, že jim slibuje hory doly, a přitom je to plné naprosto neúčinných látek, které můžou být i zdraví škodlivé. Jiní zase tvrdí, že tam nic špatného není, že jsou to naopak plnohodnotné doplňky stravy, které pokud se správně skloubí s dietou, dokáží zázraky v podobě ubývajících kil a více energie.

drink
 
Je třeba být však neustále ve střehu, neporovnávejte jenom ceny, ale přečtěte si také složení, zkoumejte a hledejte. Někdy se může jednat pouze o zanedbatelné množství, někdy se však v koktejlu může objevit tolik neřádů, kteří akorát zdraví uškodí, že je stejně lepší si nakonec dojít pro to mléko a banány do obchodu.
 
Mnohdy je cena zavádějící, proto důkladně hleďte na složení a také reference odborné veřejnosti či případně recenze lidí, kteří je již vyzkoušeli.
 
Neustále ale mějte na paměti, že pít koktejly a jíst zdravě nestačí,zkuste si proto cestou do obchodu zaběhat a nejezdit tam autem, třeba právě to je ten nejzdravější koktejl, který vám chybí.