Autorádio aneb ideální parťák na cesty

Zatímco kdysi bylo autorádio dražší záležitostí a spíše vzácností. Dnes autorádio patří do základní výbavy každého automobilu. Asi si už nikdo z nás neumí představit jízdu v automobilu bez tohoto výrobku. Jen tak pro zajímavost, první autorádio bylo vyrobeno v roce 1932, avšak za zcela první přenosný přijímač do automobilu lze považovat výrobek z roku 1957 od společnosti Philips.

staré autorádio
Autorádio dnes

Autorádia v dnešní podobě i tak neustále zaznamenávají posun vpřed. V současné době se jedná o výrobek, který umí více, než jen umožnění poslechu dobré hudby na vlnách vaší oblíbené stanice. Dnes můžeme vnímat autorádia coby přínosný chytrý výrobek, jenž některé typy dokáží dokonce přehrát dopravní zpravodajství či i přehrání vlastního souboru apod. Některá disponují i operačním programem Android či Windows, s tím souvisí potenciální možnost využití autorádia jako GPS navigaci. Samozřejmostí zůstává podstata a to přehrání hudby, naladění i uložení stanic v rámci FM i AM frekvence. Dnes už však se jedná o technicky dokonalý výrobek, který umožní přehrání hudby v jakémkoliv formátu. Moderní výrobek, který dokonce přehraje hudbu i z flash disku či mobilního telefonu.

rádios displejem
Na co se zaměřit při výběru autorádia?

1.      Velikost– na výběr jsou možnosti v podobě 1 DIN, které je vhodným výrobkem pro většinu automobilů, neboť případně pomocí redukčního rámečku lze uzpůsobit do velikosti 2 DIN, neboť tato velikost, která se nabízí jako druhá možnost, je ideální do vozidel, která byla vyrobena po roce 2000 a disponují na to vhodnou palubní deskou.

 

2.      Druh tuneru– tj. jestliže upřednostníte FM, které se řadí mezi nejvíce rozšířené analogové vysílání, spolu s RDS tak je možnost získání i údaje v textové podobě ohledně sklady, stanice. Další variantou je DAB/DAB+, což je považováno za moderní standard v rámci vysílání. Předností je, že můžete naladit všude tam, kde je velmi špatný FM signál.

 

3.      Konektory– zde máte možnost volby ze tří možností. První a klasickým standardem je varianta ISO. Druhou alternativou je Video RCA, které disponuje pro vstup kompozitního videa, jako například v rámci videa z parkovací kamery. Třetí možností je Audio RCA, zde se jedná o připojení samostatného zesilovače na externí bázi.

 

4.      Možnosti pro přehrátí hudby– zde se nabízí potenciálnost v rámci USB, tím tak přehrání hudby z flash disku, stejně tak z externího. Dále je možnost AUX, které umožňuje připojení i MP3 přehrávače, stejně tak tabletu či mobilního telefonu. Další možností je Čtečka paměťových karet, tj. přehrání muziky právě z paměťové karty. A stejně tak můžete volit i Bluetooth, což vám zaručí bezdrátové přehrání hudby z tabletu či vašeho mobilního telefonu.