Nepříjemná bolest kolene

„Nesimuluj,“ slýchá mladý člověk, který se drží za koleno a mne si ho.
Je to problém. Bolest se nedá popsat správně. Každý má jiný práh bolestivosti. Někdo jde k lékaři až ve chvíli, kdy ho má oteklé, zarudlé a nemůže pořádně chodit, jiný se kroutí a pajdá, i když na noze není pouhým okem nic vidět.
Každý, koho zasáhne , neměl by ji ignorovat.
masíž kolene.jpg
Protože příčin může být několik.
Pokud ji budeme přehlížet, stav kloubu a chrupavky se může zhoršit a už se nemusíme nikdy bolesti zbavit.
Pravdou je, že artróza není nemocí jen starých lidí. Mnohdy bývá objevena u mladých a nemusejí to nutně být jen sportovci.
Když přijdete k lékaři, většinou vám na začátku léčby doporučí obstřik a poté navrhne, abyste si zakoupili některý z výrobků na klouby. Možná vás pošle na rehabilitaci, kde projdete elektroléčbou.
Je to cílená léčba, která má za úkol zaměřit se přímo na danou část těla, což polykané léky neumí.
Lékař ale při prohlídce posoudí, zda nemáte viditelnou modro-červenou podlitinu, která může být způsobena naražením.
Jestli jste nohu příliš zatěžovalinatahováním, pociťujete kromě bolesti i nestabilitu kolenního kloubu.
Přetržení křížového vazu, pately, nebo úponu šlachyjsou provázeny silným omezením funkce, ztrátou stability a velké bolesti.
Aby lékař mohl skutečně posoudit, co vaší bolest způsobilo, může vám navrhnout artroskopické vyšetření.
Nemusíte se ničeho bát. Jde o vyšetření v narkóze a ambulantně. Dvě hodiny po zákroku je možné odejít s doprovodem domů.
Poté vám bude navržen další postup léčby.
Jestli vám bude potvrzena artróza, dozvíte se, že výživové doplňky na klouby vám už nepomůžou (tak jsem si to vyslechla od více ortopedů). Je na vás, jestli zajásáte, protože tím pádem ušetříte, nebo je stejně budete dál polykat. Jak někteří říkají: „Pro jistotu.“
operace oka.jpg
Tady jde o opotřebení a degeneraci chrupavky kolene.
Bude vám doporučeno hlavně cvičení, chránič kolen a ve vážných případech operace.
Běžecké koleno. Je to název, který se netýká jen sportovců. Svaly okolo něj můžou být slabé, můžete mít špatný sklon boků, nebo jste celkově ztuhlí. Bojovat s bolestí můžete ledováním, nebo si pořídit chránič či protetika.
Ale i chondropatie čéšky dokáže potrápit. V důsledku nadměrné zátěže a svalové nerovnováhy dojde k poškození chrupavky lemující zadní část kolene. Opět pomůže cvičení, vložky do bot, kolenní bandáže a úprava pohybové aktivity.
Lidé trpící artritidou a zároveň nadváhou mohou onemocnět bursitidou. Bursa je malý tíhový váček nacházející se mezi kostmi a svaly, zajišťuje lubrikaci a tření míst mezi kostmi, šlachami a úpony svalů v blízkosti kloubů.
Projevem je ztuhlost a tupá bolest, často otok v místě zanícené bursy. Pomáhají protahovací a silové cviky, ledování, protizánětlivé léky k zmírnění bolesti a k potlačení zánětu.