Každý se může naučit šetřit!

Finanční problémy jsou většinou způsobeny tím, že utrácíme za věci, na které nemáme a začneme si půjčovat. Půjčky jsou nevyhnutelné v případě, kdy kupujeme auto nebo byt. Avšak na některé věci můžeme rychleji či pomaleji našetřit.
sázení bankovek

Jak na to?

Pokud potřebujete začít šetřit, jako první si musíte ustanovit priority. Na čem jste ochotni začít šetřit, na čem naopak své výdaje stáhnout nemůžete nebo nechcete? Kolik chcete zhruba za měsíc ušetřit oproti minulosti? Pokud si zodpovíte na všechny otázky, které jsme Vám položili, je čas si říci, jak se v jednotlivých situacích zachovat!
 přemýšlení u grafu
a)      Budu šetřit na palivech.
Pokud jste se rozhodli ušetřit na palivech, dají se stáhnout Vaše výdaje ze všech různých položek. Například si řeknete, že budete topit v domě jen do dvaceti dvou stupňů, taková teplota totiž bohatě stačí. Nebo stačí dávat pozor na zavřené dveře, aby teplo neunikalo. Při topení vždy zavírejte okna, aby topení netopilo například třikrát více! Pokud chcete ušetřit na naftě či benzínu, zkuste začít využívat MHD, nejezděte tak často na výlety autem, začněte chodit častěji pěšky.
       b) Budu šetřit na jídle.
Pokud jste zjistili, že nejvyšší cifru skýtá Vaše jídlo, pravděpodobně se v něm budete chtít omezit. Prospějete tak svojí peněžence a i svému zdraví. Přestaňte nakupovat různé speciality, nechoďte tak často do restaurací, nakupujte jen to nejdůležitější. Nestavujte se tak často v rychlém občerstvení, kde za jeden jediný hamburger necháte sto korun.
c) Budu zhasínat!
Zní to možná zvláštně, ale uvědomte si, kde všude se v tuto chvíli ve Vašem domě či bytě svítí a Vy v té místnosti ani nejste. Pokud vždy při odchodu z místnosti zhasnete, za rok můžete ušetřit až 3000 jen tímto způsobem. Je to sice asi ten nejpomalejší způsob, jak našetřit nějaké peníze, ale tři tisíce jen tak na ulici nenajdete. A když Vás to bude stát jen malý pohyb ruky na vypínači?