Děti-naše všechno


Každý z nás si jistě už někdy položil, jestli je dobrým rodičem a jestli své ratolesti dává opravdu maximum, neustále se potýká s pochybnosti a samozřejmě srovnává. Základem je, aby se dítě cítilo mezi svými nejbližšími bezpečně a milovaně. Kromě citové stránky je tu ale i stránka materiální.  Pokud jsme se rozhodli svému potomkovi nějakou tu korunu, k jeho startu do života, naspořit, je tu několik možností. Naštěstí jsou pryč doby, kdy těsně po porodu na vás „naběhl“ agent z pojišťovny nebo banky s nabídkou toho nejlepšího pro vaše dítě. V takovém okamžiku jsou novopečení otcové a matky hodně tvární a důvěřiví, vše se jim zdá dokonalé a perfektní a tak se může stát, že se nechají lehce nalákat a až později se ukáže, že to nebylo zrovna to pravé.
bratr a sestra.jpg

Proto je dobré mít na mysli, že sjednávat něco tzv. na koleni, není nic dobrého. Je dobře si vše o nabízeném produktu zjistit, v klidu probrat v domácím prostředí, napsat si pár poznámek či dotazů a teprve po zvážení všech pro a proti, uzavřít.
pohled na čuníka.jpg

Než dítěti uzavřete nějakou výhodnou investici, ujasněte si, jak jste na tom s výdaji a příjmy a jaká je v tomto směru i vaše plány do budoucnosti. Spoření či investice dětem jsou záležitosti mnoha let a může také dojít k tomu, že potřebnou částku za několik let prostě mít nebudete a dosavadní uzavřené produkty (např. spoření na důchod) budete nuceni zrušit za ztrátových podmínek. Ideální je mít dostatek financí tzv. bokem.
Dítěti můžete založit spořicí účet, kam mohou přispívat i prarodiče, tato forma nenese téměř žádné riziko, nemůžete ale počítat s kdoví jakým výnosem.
Životní pojištění je kombinací spoření a pojištění. Negativem mohou být poplatky a nemožnost změn během spoření.
Ani stavební spoření už není, co bývalo, ale i aktuálně patří mezi výhodnější variantu ukládání peněz, na tento produkt však spořte maximálně šest let.
Pokud se rozhodnete pro některou z uvedených možností, vždy mějte na paměti, že investice by neměla být ztrátová a v případě potřeby dostupná.