Na teplotě vody při koupání záleží

Koupel miminek

Malá miminka jsou nesmírně citlivá na teplotu vody, v níž se koupou. Ta by měla být v ideálním případě shodná s teplotou lidského těla, tedy 36,5 stupně Celsia. Podchlazení či naopak přehřátí může být pro dětský, vyvíjející se organismus, i velmi nebezpečné, a proto zejména zde uplatníte teploměr do bazénu chlorito.cz před každou takovou koupelí.

Vířivé vany

Teplota vody ve vířivkách je přibližně stejná, jaká bývá ve vaničkách pro malá miminka, ovšem může být i vyšší, ale pouze o dva stupně Celsia. Každopádně se nedoporučuje prohřívat vířivku na vyšší teplotu, než je hodnota 40 stupňů Celsia. Vířivé vany jsou čistě relaxačním prvkem, kde neprovádíme žádný pohyb, a naopak nižší teplota vody, než je 36,5 stupně Celsia, by mohla po určité době přispět k podchlazení.

teplota vody v nádrži na koupání

Venkovní bazén

Máte-li na zahradě bazén, teplota vody by v něm měla být taková, aby vám koupel byla příjemná. U větších nádrží, kde se dá plavat, je ideální teplota zhruba 26 stupňů Celsia. U bazénků menších, které se spíše podobají vířivkám, a kde se víceméně lenoší, by měla být teplota vody vyšší, až do 36 stupňů Celsia.

teploměr v bazénu

Plavecký bazén

Plavecké bazény mají předepsanou pouze horní hranici teploty vody, která činí 28 stupňů Celsia. Většinou se tu teplota vody pohybuje kolem 25 – 27 stupňů Celsia. Horní hranice teploty vody je pro plavecké bazény zásadní, aby nedocházelo k přehřátí organismu vlivem tělesné námahy.

Termální bazény

Termální koupaliště vyhřívají vodu na teplotu, která odpovídá teplotě vody pro vířivé lázně, tedy zhruba 36 stupňů Celsia. V některých termálních bazénech se však můžete setkat se dvěma odlišnými teplotami vody, na každé straně bazénu jiné. Toto je typické např. pro kanadské termální koupaliště Takhini Hot Springs, kde je na jedné straně bazénu chladnější voda o teplotě 36 stupňů Celsia a na druhé je teplá voda o teplotě 42 stupňů Celsia.