Malý ráj na zemi, to jsou Jižní Čechy

Český jih naší země proslul zejména známou triologií režiséra Zdeňka Trošky-Slunce, seno.. Právě Troška je rodák z Hoštic, kde se Slunce, seno natáčelo. My však dnes nepůjdeme po stopách filmu, povíme si kam vyrazit za krásou této malebné části Čech.

park u zámku


Schwarzenberská hrobka


Tato poměrně známá hrobka se nachází v Domaníně v okrese Jindřichův Hradec, nedaleko zámku Třeboně. Postavena byla v letech 1874 až 1877 v novogotickém stylu, ve tvaru osmiúhelníku. Ve spodní části hrobky jsou uloženy ostatky dvaceti sedmi členů  z rodu Schwarzenbergů. Celá hrobka se skládá z krypty a kaple, kde se příležitostně konají koncerty. Pro veřejnost je hrobka otevřená od ledna do začátku listopadu, otevírací doba se v průběhu roku mění. Mají na výběr z více okruhů: základní okruh, návštěva kaple s výkladem a bez výkladu, prohlídka krypty také s výkladem nebo bez, nabízejí i možnost cizojazyčných výkladů pro turisty ze zahraničí.


 třeboňský zámek


Zámek Třeboň


Je renesanční zámek jehož historie sahá až do roku 1374, kde je zmiňovaný jako kamenný hrad, v pozdějších letech přestavěn na zámek. Třeboňký zámek několikrát vyhořel, vždy byl zrekonstruován a později se v jeho areálu vybudoval zámecký pivovar se sladovnou. Od samého počátku se na zámku vystřídalo několik vznešených rodu jako byli: Rožmberkové, Petr Vok a Švamberkové ( Schwarzenbergové). Po roce 1945 byl zámek zestátněn. Stejně jako hrobka je i zámek zpřístupněn od začátku ledna do konce října, k prohlídce nabízí trasy- A- prohlídka Rožmberských interiérů, B- soukromá Schwarzenberská apartmá, C – konírna, kasematy, psí kuchyně a jiné. Je zde i zvláštní okruh pro školy.


Zámek i hrobka vás zaujmou nejen svou mnohaletou historii i tím kdo zde žil a jak žil. Obě tyto památky jsou státní a vypadají úchvatně ve, kterém koliv ročním období a stojí za to je navštívit, nejlépe během léta.