Co dělat, když opustíme posilovnu?

Víte, co je opravdu dost důležité po tréninku? V době, kdy opustíte své oblíbené fitko? Svým chováním můžeme hodně ovlivnit výsledek svého snažení při cvičení, ale i své zdraví! Na co tedy rozhodně nezapomínat?

Převlékat se!
Někdy nemáme možnost se po cvičení hned osprchovat. Nevadí, uděláme to hned doma. Co ale určitě můžeme (a musíme) udělat je převléknout se hned do suchého čistého oblečení. Svaly potřebují po námaze teplo! Vlhko také svědčí šíření bakterií a mohli bychom si zbytečně způsobit nepříjemnou kožní vyrážku. Navíc pobíhat v propoceném triku mezi lidmi není vhodné. Jak po hygienické, tak ani po estetické stránce!
stroje na cvičení ve fitness studiu

Odpočívat!
Samozřejmě, že po cvičení nepřetěžujeme svaly nějakou těžkou fyzickou prací. Takovou činnost si necháme a naplánujeme na dny, kdy posilovnu nenavštěvujeme. Nebo alespoň pár hodin po návratu z posilovny. I když jsme po tréninku „rozjetí“ a myslíme si, že vše hned a rychle zvládneme. Není to pravda. Naše tělo potřebuje odpočinek, svaly musí v klidu regenerovat. Při přetížení riskujeme jejich nebezpečné bolestivé zranění. A protože se tato zranění dlouho hojí, vyřadí nás na dlouhou dobu nejen z „běžného života“, ale i z dalších tréninků!

Jíst a pít vhodně!
Častým nešvarem je po vykonání nějakého fyzického cvičení „odměňování se“ jídlem a pitím. Vždyť si to „zasloužíme“. Bohužel málokdy to skončí opravdu jen jedním pivkem na uvolnění svalů! Pokud se po každém tréninku přejíme nebo opijeme, nemá vlastně cvičení ve finále na naše tělo žádný pozitivní účinek. Nejvhodnější je dát si asi půl hodiny po tréninku lehkou svačinku. Například jogurt, ovoce, ořechy, kuřecí maso, kousek celozrnného pečiva. Tekutiny doplníme nejlépe vodou!
muž cvičí v posilovně s činkami
Hýbat se i mimo posilovnu!
Dobrým nápadem není ani veškerý svůj pohyb omezit pouze na cvičení v posilovně. Jinak jen sedět v práci a ležet doma na gauči. Končí to i poraněním svalů při posilování. Protahujeme se, hodně chodíme. A také se nebojíme trochu hýbat při fyzické práci!