Chováme miniprasátko

Podíváme-li se na fotky či videa miniprasátek, zatoužíme je mít doma. Pokud ne v bytě, tak alespoň na zahradě. Chovají se roztomile a krotce, hrají si s ostatními domácími zvířaty, spí na gauči a vypadají jako přítulní mazlíci. Ve skutečnosti jsou to však stále prasata, i když v mini provedení. Jsou inteligentní, zvídavá a dokáží k člověku přilnout.
dvě prasátka
První problém může nastat v okamžiku, kdy prasátko, které jsme koupili jako mládě, přeroste v dospělosti očekávané rozměry. I miniprasátko, jehož chovatel sliboval mini postavu, může v dospělosti neplánovaně dosáhnout až 100 kilogramů. Pak takový obřík nedokáže chodit po schodech a vy ho neunesete. Takže ideální bydlení je bez schodů s možností vyběhnutí na zahradu nebo pravidelných delších procházek na vodítku a kšírách.
polibek prasátka
Prasátka pohyb milují i potřebují. Samozřejmě lze očekávat, že prasátko zahradu poněkud poničí. Jeho výchova vyžaduje velké množství času a trpělivosti. Musí si na své prostředí zvyknout, vše očuchat, ochutnat i porýpat. Traduje se o nich, že jsou velmi čistotná a naučí se chodit vyprazdňovat na jedno místo. Jsou všežravci, ale musíme dávat pozor na složení stravy, aby příliš nepřibývala na váze. Základ tvoří tráva, seno, zelenina a některé druhy ovoce. Můžeme přidat i granulovanou směs, rýži apod. K pití samozřejmě vodu, někdo doporučuje slabý čaj.
Prasátko je nutné nechat naočkovat a pravidelně odčervovat. Za určitých podmínek může žít v bytě s námi, ale přece jen je pro něj přirozenější venkovní prostředí. Stačí mu travnatý výběh a přístřešek, kam se může schovat. Nemají ale ráda zimu a sníh. Prasátka špatně snášejí samotu a nudu. Chovatelé i jejich sousedé si někdy stěžují, že některá prasátka jsou velmi hlasitá a neustále kvičí. Je třeba se jim věnovat a poskytnout dostatek věcí na hraní a prozkoumávání, aby se zabavila. Jinak budou zlobit. Mají ráda dodržování pravidelného rozvrhu a jak si na něco zvyknou, je obtížné to změnit.
malý čuník
Platí, že prasátka jsou velmi chytré a silné osobnosti. Každou naši slabost využijí ve svůj prospěch. Očekávat od nich psí poslušnost nelze. Každopádně se s nimi nebudete nudit a budou vás stále něčím překvapovat.